تلخیص کتاب: اتحاد شوروی از از تکوین تا فروپاشی

[ad_1]

اندیشکده روابط بین الملل: در واپسین سالهای قرن بیستم، جهان شاهد فروپاشی رویدادی عظیم بود که روابط بین الملل و به طور کلی جهان سیاست را دستخوش تحول کرد. اتحاد شوروی، کشوری که یکی از دو ستون اصلی نظام دوقطبی را در دوران پس از جنگ جهانی دوم تشکیل می داد، در سال ۱۹۹۱ نابود شد.

با توجه به اهمیت نظام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اتحاد شوروی کتابهای متنوعی در این زمینه منتشر شده و می شود، با این حال این کتاب که برای تدریس در دانشگاه تهیه و تنظیم شده است، نگرشی همه جانبه را نسبت به تحول های مختلف اتحاد شوروی ارائه می کند.

در این کتاب با دید تاریخی – تحلیلی شکل گیری نظام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شوروی به اجمال بررسی شده است. فصل های آن بر اساسی دوران حاکمیت هر یک از هفت دبیرکل حزب کمونیست اتحاد شوروی (CPSU) تقسیم و جدا شده است.

علت این امر توجه به نظام فردگرا و تمرکزگرای روسی، از انقلاب ۱۹۱۷ بوده است. طی این فصل ها ضمن بررسی تحول های سیاسی – اقتصادی در دوره هر یک از دبیرکلی های حزب کمونیست اتحاد شوروی، تحول های ساختاری سیاسی و اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است. این کتاب همچنین بررسی تحول های داخلی شوروی را مورد توجه قرار داده و به فراز و نشیب های سیاست خارجی اتحاد شوروی هم به صورت مختصر پرداخته شده است.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *