تلخیص کتاب: سیاست و حکومت در اوراسیای مرکزی

[ad_1]

اندیشکده روابط بین الملل: در بهره نخست این کتاب، ویژگی های عمومی و روند کلی تحولات در کشورهای اوراسیای مرکزی ارائه شده، تا بر اساس آن روند شکل گیری تحولات سیاسی- اقتصادی در این کشورهای روشن شود.  در این بهره با توجه به حجم زیاد مطالب، به ویژگی های عمومی بسنده شد، تا در نگاهی سریع و به ترتیب الفبا، نه اهمیت کشورها، زمینه برای بررسی سیاست و حکومت در آنها فراهم آید.

کشورهای بازمانده از فروپاشی اتحاد شوروی، برای تنظیم روابط منطقه ای و بین المللی خود به تلاش های وسیعی پرداخته اند، که در بهره دوم کتاب به آن اختصاص داده شده است. کشورهای یاد شده تجارب گوناگون و متفاوتی را رد راه رسیدن به استقلال سیاسی – اقتصادی اندوخته اند، که در کتاب به آن اشاره خواهد شد. نقش بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای نیز در این بخش به گونه ای فشرده بررسی شده است، تا امکان به دست آوردن تصویری از محیط منطقه و پیرامون آن برای دانشجویان و پژوهشگران فراهم آید.

در پی تجزیه اتحاد شوروی، کشورهای تازه تاسیس به دنبال یافتن شرکای جدید تلاش خود را شدت بخشیدند. در بخش دیگری از کتاب، این تلاش ها در سطح منطقه ای و بین المللی مورد بحث قرار گرفته است. به این ترتیب هم روند هم گرایی و هم روند واگرایی آنها مورد توجه قرار گرفته و برخی از زمینه های اختلافات این کشورها در این بخش تحلیل شده است.

روابط روسیه با جمهوری های برجای مانده از فروپاشی اتحاد شوروی، از بخش های مهم کتاب است که بر خلاف تصور ساده انگارانه در مورد امکان رهایی سریع جمهوری ها از نفوذ شدید روسیه، ابعاد و ویژگی های آن مورد بررسی قرار گرفته است. پایان بخش مطالب این کتاب نگاهی به روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهی اوراسیای مرکزی (فدراسیون روسیه، آسیای مرکزی و قفقاز) است که البته کشورهای اروپایی پیشین در اتحاد شوروی نیز از نظر دور نمانده اند. در این بخش همچنین مسادل مربوط به دریای خزر مورد توجه قرار گرفته و چهارچوب کلی ساختار مربوط به رقابت و منازعه در این حوزه مهم استراتژیک ارائه شده است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *