جنگ نامتقارن و استراتژي وحشت

[ad_1]


حسين اژدر

شاید بخشی از جنگ نامتقارن را بتوان ازآنجاکه از ابزارهای تاکتیکی ساده برای به انجام رساندن عملیات‌های شهری حداکثر استفاده می‌کند به «سلاح فقرا» تشبیه کرد ؛ چرا که به بسیاری از بازیگران صحنه‌ی نبرد که جز ابزارهای نظامی ساده و بسیار محدود چیزی در اختیار ندارند اجازه می‌دهد از قابلیت آسیب‌رسانی کاملاً غیرمتناسب با ابزارهای نظامی در دستشان برخوردار باشند.
اندیشکده روابط بین الملل: بهره‌جویی از تاکتیک‌های مؤثری همچون ایجاد وحشت و جنگ روانی پیرامون بزرگ‌نمایی توانایی‌های درگیری در نیروهای شبه‌نظامی مستقر در عرصه‌ی نبرد و نیز شگردهای تبلیغاتی چندرسانه‌ای برای بزرگ‌نمایی درباره توانایی‌های نظامی در تسخیر شهرها و نیز استفاده از باورهای فرقه‌ای برای ایجاد جذابیت و مشروعیت در دید گروهی از مردمان و سرمایه‌گذاران می‌تواند به همان اندازه در جنگ مؤثر باشد که تاکتیک بهره‌جویی از سلاح‌های نامتعارف در درگیری‌های نظامی نامتقارن.
به‌واقع استفاده از روش‌های نامتعارف و حتی وحشیانه به همان اندازه درنتیجه‌ی جنگ و نامتقارن کردن آن همان‌قدر مؤثر خواهد بود که استفاده از سلاح‌های کشتارجمعی و فوق مدرن.
این به آن معناست که به راه انداختن جنگ نامتقارن به‌عنوان گزینه‌ای مؤثر در ظفرمندی فقط و فقط در اختیار کشورهای با توانایی بهره‌مندی از ابزارهای نامتعارف نمی‌باشد بلکه می‌تواند در خدمت گروه‌های شبه‌نظامی با ابزارهای سبک و تاکتیک‌های مؤثر باشد.
باید توجه داشت که نامتشابه ترین دشمن ،دشمنی است که پیش‌بینی اعمالش مشکل‌تر باشد.اگر ما قبلاً می‌دانستیم که حریفمان چگونه می‌خواهد از عدم تشابهات ما با خودش بهره برد ،می‌توانستیم دکترینی ویژه را به‌منظور مقابله با اقدامات وی پیش‌بینی و توسعه و در نهایت پیشنهاد دهیم۱٫
صادقانه می‌توان بر این اظهارنظر تأکید کرد که نیروهای محاربی همچون داعش در جنگ، به روش نامتشابه ظاهر خواهند شد، چرا که عدم توانایی آن‌ها از بهره بری از لجستیک سنگین و نداشتن پایگاه اجتماعی در صحنه نبرد،آن‌ها را به استفاده از سلاح‌های سبک و کارآمد؛تاکتیک‌های خشن و نامتعارف و تبلیغ سریع بر پایه تاکتیک روانی ایجاد وحشت تشویق می‌کند.
برای شبه‌نظامیانی همچون داعش جنگ تنها زمانی می‌تواند مؤثر و ظفرمندانه باشد که در برابر دشمن از ابزارها و تاکتیک‌های غیرقابل پیش‌بینی تر، حداکثر استفاده را بکند.
تکنیک‌های نامتقارن سازی در نبرد تهاجمی در گستره‌ی تاریخ از عقبه‌ی قابل قبولی برخوردار است.
۱- رک: دکترین نبرد نامتقارن-سرهنگ کلینتون جی انکرو و سرهنگ دوم مایکل دی بورک-مترجم سیاوش دانیالی-ماهنامه خلیج‌فارس و امنیت


استراتژی وحشت جنگ نامتقارن حسین اژدر داعش


درباره سیدعبد المجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل، مدیر موسسه مطالعاتی احیا صنایع نرم ،
مدرس دانشگاه آزاد ، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، روزنامه نگار و تحلیل گر مسایل بین الملل
اینستاگرام: https://www.instagram.com/majidzavari/
توییتر: @MajidZavari
تلگرام: Majid. Zavaribigtheme


[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *